Badania osób ubiegających się o pozwolenie na broń lub posiadającej pozwolenie na broń

Podstawa prawna:

    1. Ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji ( Dz. U. Nr 53, poz.549 z późn. zm. )
    2. Rozporządzenie MZ z dnia 07 września 2000 r. w sprawie badań lekarskich i psychologicznych osób ubiegających się lub posiadających pozwolenie na broń ( Dz. U. Nr 79, poz. 898, z późn. zm. ).
    3. Rozporządzenie MZ dn. 23 grudnia 2005 r. w sprawie wykazu stanów chorobowych i zaburzeń funkcjonowania psychologicznego wykluczających mo¿liwości wydania pozwolenia na broń i rejestracji broni ( Dz. U. Nr 2 z 2006 r, poz. 14 )

Badanie lekarskie osoby ubiegającej się o pozwolenie na broń lub osoby posiadającej pozwolenie na broń obejmuje:

  1. ogólną ocenę stanu zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem układu nerwowego, stanu psychicznego, stanu narządu wzroku, słuchu i równowagi oraz sprawności układu ruchu,
  2. badanie specjalistyczne i pomocnicze zlecone przez lekarza przeprowadzającego ogólna ocenę stanu zdrowia, w tym:
    1. badanie przez lekarza psychiatrę,
    2. badanie przez lekarza okulistę,
    3. konsultacje innych lekarzy specjalistów i badania pomocnicze, które lekarz uzna za niezbędne w wyniku przeprowadzonej oceny stanu zdrowia.

Lekarzem uprawnionym do przeprowadzania badań i wydawania orzeczeń lekarskich stwierdzających istnienie lub brak przeciwwskazań do dysponowania bronią jest lekarz, który posiada:

  1. Prawo wykonywania zawodu.
  2. Co najmniej pięcioletni sta¿ pracy w zawodzie.
  3. Specjalizację w dziedzinie: chorób wewnętrznych, medycyny ogólnej, medycyny rodzinnej, medycyny pracy, medycyny przemysłowej, medycyny transportu, medycyny lotniczej, medycyny kolejowej, medycyny morskiej i tropikalnej lub medycyny sportowej.
  4. Dodatkowe kwalifikacje z zakresu przeprowadzania badań lekarskich osób ubiegających się.
  5. Zaświadczenie o wpisie do rejestru prowadzonego przez komendanta wojewódzkiego Policji.

Badania psychologiczne

Badanie psychologiczne osoby ubiegającej się obejmuje w szczególności określenie poziomu rozwoju intelektualnego i opisach osobowości z uwzględnieniem funkcjonowania w trudnych sytuacjach a tak¿e określenie poziomu dojrzałości społecznej tej osoby.
Psychologiem uprawnionym do przeprowadzania badań i wydawania orzeczeń psychologicznych stwierdzających istnienie lub brak przeciwwskazań do dysponowania bronią jest psycholog, który posiada:

  1. Dyplom magistra psychologii lub dyplom magistra filozofii chrześcijańskiej ze specjalizacją filozoficzno – psychologiczną uzyskaną na katolickim Uniwersytecie Lubelskim do dnia 01 października 1981 r. lub dyplom magistra filozofii chrześcijańskiej w Akademii Teologii Katolickiej do dnia          31 grudnia 1992 r.
  2. Co najmniej pięcioletni sta¿ pracy w zawodzie, przy czym co najmniej 3 lata w ostatnim pięcioleciu był zatrudniony na stanowisku psychologa,
  3. Dodatkowe kwalifikacje po ukończeniu z wynikiem pozytywnym, szkolenia organizowanego przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne lub Stowarzyszenie Psychologów Sądowych w Polsce, według programów zatwierdzonych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych,
  4. Zaświadczenie o wpisie do rejestru prowadzonego przez komendanta wojewódzkiego Policji.

Załczniki do pobrania:

  1. Umowa Opieki Profilaktycznej 2024.
  2. Załącznik nr 1: Szczegółowa procedura organizacji badań profilaktycznych.
  3. Załącznik nr 2: Skierowanie na badanie profilaktyczne.
  4. Załącznik nr 3: Cennik badań profilaktycznych wynikających z Kodeksu Pracy .